Gluténhez társuló problémák

Ebben az írásomban arra szeretnék rávilágítani, hogy a glutén tartalmú gabonák többféle kórkép esetén tudnak problémát okozni, ráadásul nem mindig a glutén, hanem egyéb kísérő anyagok provokálják a problémát. Cöliákia A gluténhez kapcsolódó legrégebben leírt betegség a lisztérzékenység, tudományos nevén cöliákia. Ebben az esetben a glutén következtében a szervezetben egy…

olvasson tovább

Táplálkozás és a COVID-19

Az egészséges étrend számos betegség megelőzésében, kezelésében is szerepet játszik. A legújabb kutatások tükrében ez alól a COVID-19 okozta súlyosabb szövődmény, a légzési elégtelenséget okozó kórházi kezelést igénylő állapot sem kivétel. Zöldségek és gyümölcsök Érdemes naponta legalább 5 adag zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Továbbá napi 1 zárt marék diófélét is…

olvasson tovább

Irritábilis bél szindróma kezelése

Mi az IBS? Az irritábilis bél szindróma az emésztőrendszer funkciózavara, mely olyan krónikus panaszokkal jár, mint az időnkénti hasfájás, a rendszertelen székelés (hasmenés, szorulás vagy felváltva) és puffadás. Sajnos más emésztőrendszeri betegségektől nehéz elkülöníteni, így érdemes gasztroenterológushoz fordulni, hogy kizárjuk a súlyosabb állapotokat. A leggyakoribb emésztőszervi panaszok a következők: görcsök és egyéb fájdalom a has- és…

olvasson tovább

Lehet egészséges az étrendünk?

Ahány féle forrás, annyiféle nézet az egészséges étkezésről. Valaki a cukrot, a tejet, a glutént, a húst, a szénhidrátot, a zsírt vagy a permetszereket okolja. De mi is az igazság? Dietetikusként szeretném körbejárni a témát, hogy meglátásom szerint miért lehet ennyiféle gondolat. Az emberi szervezetnek vannak általános élettani-kórélettani összefüggései a…

olvasson tovább

Természetes praktikák a járvány idejére

Összegyűjtöttem néhány tanácsot, hogy mind a fizikai, mind a mentális egészségünket minél kedvezőbb állapotban tudjuk megőrizni. Immunműködés támogatása Az Echinacea purpurea, vagy bíbor kasvirág egy természetes immunműködést fokozó gyógynövény, mely drogériákban, patikákban, bioboltokban szerezhető be. Általánosan klinikailag igazolt egyes vírusok (influenza, rhino, corona) elleni immunvédekezés fokozásában, továbbá egy svájci tanulmány alapján úgy…

olvasson tovább

Gyomor bypass

A gyomor bypass fogyás céljából alkalmazott sebészeti beavatkozás. Megfontolandó súlyos elhízás esetén (40 feletti BMI/testtömegindex esetén). Jelentős javulásról számol be a szakirodalom elhízással összefüggő anyagcsere- és egyéb (pl mozgásszervi) betegségek esetén. Akár a testtömegtöbblet 70-90%-a 2 éven belül lefogyható a műtét típusától, és a szakszerűen összeállított étrendtől függően. A nemzetközi…

olvasson tovább

A gluténmentes étrend kipróbálása tényleg biztonságos?

Minden korszakban megvan az éppen aktuális divat, ugyanígy a táplálkozás terén is. Most épp az egyik divatétrend a gluténmentes, vagy inkább a „mindenmentesség”. De mi is a glutén? A glutén, más néven sikér, egy fehérje, ami a búzában, rozsban, árpában és a zabban, valamint ezek keresztezett változataiban található meg. Az…

olvasson tovább

Szakaszos böjt inzulin rezisztencia és elhízás esetén?

A szakirodalomban kutatva a szakaszos böjt kapcsán, számos információt lehet olvsani. Le kell szögeznem a kutatások alapján, hogy fogyni lehet tőle rövid távon (nem IR-es vizsgálatok voltak). Azonban, ami nagyon fontos, hogy hosszú távú (1 vagy több éves) utánkövetéses vizsgálatok nem állnak rendelkezésre szakaszos böjtöt illetően, és ez kérdéseket vet…

olvasson tovább

Autoimmun bélgyulladások és a táplálkozásterápia

Az autoimmun bélgyulladások, mint a Crohn és a colitis ulcerosa a tudomány jelenlegi ismeretei szerint nem gyógyíthatók. Lefolyásuk két időszakra oszthatók, a nyugalmi és a fellángolás időszakára. Az autoimmun gyulladás következtében fokozódik a szervezet energiafelhasználása, kimerülnek a raktárak(vitamin, ásványianyag, energia), kóros fogyás jön létre, fehérje hiány esetén már az izomszövet…

olvasson tovább

Elhízás terápiája

Az elhízás globális probléma a fejlett világban. Számos betegség rizikóját növeli, mint a szív-, érrendszeri betegségek, cukorbetegség, köszvény, epebetegség, gyomorreflux stb. A súlytöbbletet a leggyakrabban a testtömeg index, vagyis a BMI alapján határozzuk meg. (Ez egy irányszám, ami a testtömeget elosztja a testmagasság négyzetével.) 18,5-24,9 BMI között ideális a testsúly,…

olvasson tovább